Budowa domu modułowego
Z czego powstaje dom modułowy?

autor: Kamil     data: 7 września 2022

Gotowe budynki do zamieszkania cieszą się coraz większą popularnością, co jest bezpośrednio związane z czasem trwania budowy. Dom modułowy to konstrukcja, którą przygotowuje się z gotowych elementów – wystarczy je ze sobą w odpowiedni sposób połączyć, aby powstał nasz budynek. Montaż polega na złożeniu gotowych ścian, stopów oraz innych elementów tworzących dom, dzięki czemu jest to proces znacznie szybszy od tradycyjnego. Z jakich materiałów najczęściej tworzone są domy modułowe?

Technologia szkieletowa i modułowa

Domy wykonane z prefabrykatów, a więc gotowych elementów wyprodukowanych wcześniej w fabryce mogą zostać stworzone w technologii szkieletowej, jak i modułowej. Pierwsze z nich polega na wcześniejszym wyprodukowaniu szkieletu budynku, natomiast inne jego elementy są tworzone od podstaw na placu budowy. Natomiast druga technologia polega na przygotowaniu wszystkich większych komponentów budynku w fabryce, np. ściany z zamontowanymi drzwiami i oknami, które wystarczy ze sobą połączyć na placu budowy.

Jakie materiały wykorzystuje się w budowie?

drewno

Jednym z chętniej wykorzystywanych materiałów w krajach skandynawskich oraz w Kanadzie przy budowie domów modułowych jest drewno. Najczęściej ściany są wykonane z płyt drewnopochodnych, a także z odpowiedniej warstwy izolacyjnej, natomiast wewnątrz budynek wykończony jest płytami gipsowo-kartonowymi.

Keramzytobeton

Budynki wykonane ze wspomnianego materiału najczęściej w całości powstają w fabryce. Keramzytobeton, jak sama nazwa wskazuje, to materiał, który jest połączeniem betonu i keramzytu, a więc kruszywa wypalanego z gliny ilastej. Charakteryzuje się on lekkością i jednocześnie zwiększoną odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Stal

Konstrukcje budynków wykonane ze stali można złożyć na placu budowy nawet w przeciągu jednego dnia, dzięki czemu niemal od razu są gotowe do zamieszkania. W fabrykach tworzone są elementy konstrukcyjne z zamontowanymi drzwiami, oknami, jak i instalacjami.

Panel SIP

Panel SIP, a więc płyta strukturalna to materiał, który składa się z trzech warstw: dwóch płyt drewnopochodnych, a także wewnętrznej warstwy izolacyjnej, np. styropianu czy wełny. Po złożeniu budynku wystarczy wstawić do niego okna oraz drzwi, a także wykonać prace wykończeniowe.

Interesuje Cię współpraca? Skontaktuj się z nami